ZAPALENIE NADTWARDóWKI - AN OVERVIEW

zapalenie nadtwardówki - An Overview

zapalenie nadtwardówki - An Overview

Blog Article

Zapalenie twardówki to poważna, choć rzadko diagnozowana, choroba oka. W skrajnych przypadkach zapalenie twardówki może doprowadzić do martwicy gałki ocznej, a co za tym idzie - do utraty wzroku, a nawet oka. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia twardówki? Jak przebiega leczenie tej choroby oka?

Charakter objawów zależy przede wszystkim od tego, która warstwa twardówki została objęta procesem zapalnym.

Małe ubytki twardówki powstałe na skutek zapalenia pokrywają się nowo powstałym kolagenem i zazwyczaj nie wymagają leczenia chirurgicznego. Z kolei duże ubytki  i te, które nie chcą się goić, wymagają pokrycia przez twardówkę lub rogówkę.  

W leczeniu zapalenia twardówki stosuje się przede wszystkim leki przeciwzapalne. Lekami pierwszego rzutu są niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku braku reakcji na niesteroidowe leki przeciwzapalne należy zastosować leki steroidowe.

Zapalenie twardówki (w postaci rozlanej lub guzkowej) bez martwicy poprawia się po leczeniu, ale nawroty pojawiają się dłużej niż w zapaleniu nadtwardówki i trwają zwykle około 6 lat.

Podczas pomiarów diagnostycznych pacjent może wykonać więcej niż jeden rodzaj testu: na kwas moczowy, na przeciwciała przeciwjądrowe, czynnik reumatoidalny, szybkość sedymentacji erytrocytów, exam na kiłę i fluorografię.

Zapalenie może rozwinąć się w nadtwardówce (łac. episcleritis). Choroba ma wówczas łagodny przebieg i ulega samoistnemu ograniczeniu. U większości chorych na zapalenie nadtwardówki nie stwierdza się uchwytnej przyczyny.

Zakłada się, że pojedynczy epizod zapalenia nadtwardówki nie wymaga dalszej diagnostyki, jednak w postaci nawrotowej click here lub opornej na leczenie przeciwzapalne należy ponowić [...]

W wielu przypadkach diagnoza jest oczywista na podstawie badania okulistycznego i obserwacji objawów przez lekarza. Jednak w celu wykluczenia innych możliwych przyczyn zaczerwienienia oka oraz oceny stopnia zaawansowania choroby, mogą być stosowane pewne badania dodatkowe, takie jak:

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy a hundred% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Z reguły jest obustronne i przebiega z nawrotami. Zapalenie może rozwinąć się także w nadtwardówce (łac. episcleritis). Wówczas choroba ma łagodny przebieg i ulega samoistnemu ograniczeniu.

Kontakt oczu ze środkami toksycznymi – na rozwój choroby może mieć wpływ kontakt oczu z chemikaliami, np. rozpuszczalnikami chemicznymi czy środkami używanymi

Eksperci nie są zgodni co do dokładnej przyczyny zapalenia nadtwardówki. Istnieją podejrzenia, że przypadłość może pojawić się lub nasilić, jeśli nie śpisz i nie odpoczywasz wystarczająco dużo, sporo czytasz lub używasz ekranów bądź też przebywasz w zakurzonym lub suchym miejscu.

Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.

Report this page